Filtre Kumu ve Filtre Çakılı

Filtre Kumu ve Filtre Çakılı (Arıtma Tesisileri)


Filtre kumu tesislerimizde doğal kuvars kumu ve silis kumlarının yıkama, eleme işlemlerinden geçirilerek TS EN 12904 ve CE standartlarına uygun olarak istenen ölçülerde üretilmektedir. Filtre kumu olarak kullanılan doğal kuvars kumu asit deneylerinde çözünmez ve kitle kaybına uğramaz. Filtre kumlarının başlıca kullanıldığı alanlar ise içme suyu arıtma tesisleri, atık su arıtma tesisleri, kazan filtreler ve yüzme havuzlarıdır.

Filtre kumlarının yasal olarak TS EN 12904 standartlarına uygun olması zorunludur. Kaliteli ve doğru ürün kullanıldığı takdirde arıtılan içme suyunun kalitesi de ona göre artış gösterir. Filtrelerde kullanılan kuvars kumlarında yüksek bir aşınma direnci mevcuttur. Bu nedenle filtrasyon da uzun vadeli çözümler sunar. İçme suyu arıtma tesislerinde Hızlı ve Yavaş Filtreleme sistemleri mevcuttur.


Hızlı kum filtrelemeleri genel itibariyle 0,800 – 1,200mm filtre kumu aralığında nozullu ve ters yıkama sistemiyle çalışmaktadır.

Yavaş kum filtrelemelerinde ise 15-25mm çakıl ve 5-15mm çakıl ile yataklama yapılır, daha sonra üzerine 3-5mm ve 1-3mm çakıl konulur. En dış katmanda ise 0,300-0,500mm aralığında yaklaşık 1 metre yükseklikte filtre kumu konulur. Yavaş filtrelemelerde su akış debisi düşüktür. Suyun homojen yapısı ve kirlilik oranına göre yavaş veya hızlı kum filtreleme seçimleri yapılır. Kısmen üst tabaka filtre kumu ölçüleri 0,400-0,800mm ve 0,600-1,0mm veya istenen alternatif ölçü aralıklarında olabilir.